15 Mayıs 2013
15 Mayıs 2013,
 Off

Depremzedeler cep sobalarıyla ısınacak

van-depremi-cep-sobasi-kampanyasi

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesine gelen Japon yazar,  Ayumi İwasaki, fotoğraf sanatçısı Gökmen Önay’la görüştü ve Depremzedelere destek için yardım kampanyası kararı alan İwasaki, ülkesine döndükten sonra, ”http://blog.livedoor.jp/vandepremiyardim/archives/459685.html” adlı blog kurarak yardım kampanyası başlattı.

Kampanya kapsamında Japonya’da toplanan cep sobaları ile battaniyeler, Van’a ulaştırılmak üzere Doğubeyazıtlı fotoğrafçı Gökmen Önay’a gönderildi.

Önay, şunları Belirtti:

Arkadaşım İwasaki Doğubayazıt’a geldi, birlikte konuştuk. Depremzedelere destek olmak için yardım kampanyası başlatacağını söyledi. Bölgede özellikle ısıtıcıya ihtiyaç olduğunu ifade ettim. Japonya depreminde halkın ısınma ihtiyacını cep sobalarıyla karşıladığını ifade etti. İwasaki, Japonya depreminde Türkiye’den destek gördüklerini söyledi.

Yazar İwasaki’nin ülkesine döndükten sonra bir blog kurarak depremzedeler için destek çağrısında bulunduğunu ifade eden Önay, kampanyanın ardından Japon halkı tarafından Türkiye’ye cep sobalarının gönderilmeye başladığını söyledi.

van-koy-deprem-yardim-calisma10Şu ana kadar kendisine bin 500 paket cep sobasının ulaştığını bildiren Önay, ”İlk etapta bin 500 paket cep sobası geldi. Japon halkı bunları kargoyla bana ulaştırıyor. Ben de araçla deprem bölgesine gönderip kendim dağıtıyorum. Vatandaşa bu cep sobalarını nasıl kullanacaklarını anlatıyorum” diye konuştu.

Yardım için gönderilen malzemelerin vergisini de ödemek zorunda kaldığını kaydeden Önay, ”Bunlar sonuçta yardım malzemesi. Ama Türkiye’ye giriş yapıldığı için vergi ödemek zorunda kalıyorum. İnsanlara yardım için götürülen bu malzemelerden vergi alınmazsa daha iyi olur çünkü maddi konuda sıkıntı yaşıyoruz. Bu malzemeleri kendi imkanlarımla deprem bölgesine götürüp dağıtıyorum” dedi.

 

JAPONYA’DAN MEKTUP VAR

Van’daki depremzedeler için gönderilen bazı paketlerden mektup çıktığını belirten Önay, Japonya’da ”kırk yama” olarak adlandırılan ve ”unutulmadınız, yanınızdayız” mesajı veren battaniyelerinde gönderilmesi için blogda duyuru yapıldığını söyledi.


CEP SOBASI NASIL KULLANILIR?

Japonya’dan gönderilen cep sobası paketlerinde 5-6 adet soba bulunuyor. Sobanın üzerinde bulunan etiket çekilerek kişinin üzerindeki iç giysinin sırt bölümüne yapıştırılıyor. Elektrik ve ateşe ihtiyaç duymadan kendiliğinden ısınan cep sobası, vücut ısısını 24 saat boyunca 40 dereceye kadar koruyor.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25299611/

Comments are closed.

0
Baglanıyor
Lütfen bekleyin...
Bir mesaj gönderin

Üzgünüm! Şu anda burada değilim. Bir mesaj bırakırsanız en kısa zamanda size geri dönüş yapacağım.

* Adınız
* Email
* Açıklama
Oturum Aç

Şuan buradayım. Bana mesaj gönderebilirsin!

Adınız
* Email
* Açıklama
Telefon
We're online!
Görüşleriniz

Hize daha iyi yardımcı ola bilmem için geri bildirimden lütfen çekinmeyiniz

Destek değerlendirmeniz