17 Mayıs 2013
17 Mayıs 2013,
 Off

Özlem ARICI / Agirî – Jinha

shakpasa-gundem

Turizmci ve fotoğrafçı Gökmen Önay, “İshak Paşa Saray UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’ne alınmıştır; bu kadar önemli bir eserin restorasyon adı altında harap edilmesi ürkütücüdür” vurgusunu yaparak, “Tam anlamıyla projeli bir şekilde bir restorasyon çalışması olduğunu göremiyoruz” dedi.

Kürt kültüründe önemli bir yere sahip olan İshak Paşa Sarayı, Bazîd (Doğubeyazıd) Sancak Beyi Çolak Abdi Paşa tarafından 1685 yılında ilçeye 5 km uzaklıktaki sarp kayalıklar üzerine kurulmuştur. 1784 yılında oğlu İshak Paşa döneminde yapımı tamamlanan Saray, mimari ve tarihsel özelliğiyle dikkati çekiyor. “İshak paşa kültürlü okumayı seven biriydi; bu nedenle, bölgenin en büyük kütüphanesi sarayda kurulmuştur” diyen Gökmen, saray içerisinde oluşturulan medresede çağın eğitmenlerinin ve aydınlarının yetiştiğini belirtiyor.

Restorasyon ciddi olmalı

Fotoğrafçı Önay, bu kadar önemli bir eserin restorasyon adı altında harap edilmesinin ürkütücü olduğunu belirterek, “1923’den sonra saray atıl durumda kalmış koruma altına alınmamış, bölge halkı devlet tarafından belirlenen ve o dönemde bataklık olan Sarı ova bölgesine yerleştirilmiş ve terk edilen saray ve çevresi doğanın tahribatına uğramıştır” dedi.

Doku korunmalı

Gökmen sözlerine şöyle devam etti: ‘Şu anda sarayın tarihi dokusuyla uyuşmayan çalışmaları sorduğumuzda ‘şu an sarayda yaptığımız şey sarayı koruma altına almak’ deniliyor. Yani yapımı yüzyıl süren sarayın restorasyonu da mı yüzyıl sürecek? Dönemin Kürt sanatçıları sarayın şu anki halini görselerdi ne düşünürlerdi?”

Özgür Gündem İshakpaşa Sarayı

Comments are closed.

0
Baglanıyor
Lütfen bekleyin...
Bir mesaj gönderin

Üzgünüm! Şu anda burada değilim. Bir mesaj bırakırsanız en kısa zamanda size geri dönüş yapacağım.

* Adınız
* Email
* Açıklama
Oturum Aç

Şuan buradayım. Bana mesaj gönderebilirsin!

Adınız
* Email
* Açıklama
Telefon
We're online!
Görüşleriniz

Hize daha iyi yardımcı ola bilmem için geri bildirimden lütfen çekinmeyiniz

Destek değerlendirmeniz